Co dokáže síla pár jednotlivců? neboli ohlasy na Fridays for future

14.04.2019

Minulý pátek studenti středních škol protestovali proti nečinnosti politiků v rámci problematiky změn klimatu. Stávkující studenti se přidali k aktivitám švédské studentky Grety Thunberg. Ta již od léta sedávala každý pátek před švédským parlamentem a vyjadřovala svůj nesouhlas s ekologickou politikou švédských vrcholných představitelů. 15. března se k ní připojilo 1,4 miliónů studentů z celého světa.

V České republice proběhla stávka v 17 městech. Stávky v Praze se účastnili i studenti našeho gymnázia. Demonstrace začala na Malostranském náměstí, potom všichni společně v průvodu prošli nejvýznamnější místa v Praze. Stávka končila proslovy odborníků a studentů.

Reakce na studentskou stávku na sebe nenechaly dlouho čekat, většina významných novinářů jako je např. Filip Horký či nejvyšších politiků jako je Tomáš Petříček (ČSSD) či Jakub Michálek (Piráti) na svých twitterových účtech vyjádřila všem studentům podporu. V odpovědích na tweety se studenti ale žádné podpory nedočkali. Lidé spíše hodnotili stávku slovy: "Kdyby se demonstrovalo v sobotu, nikdo by nepřišel." "Dobře sehraná taškařice mocných. Mládež se dá zneužit snadno a téměř ke všemu." nebo "Protest nemá smysl, protože za ním kromě ideologického výkřiku není nic konkrétního, co by mělo smysl realizovat." Tyto myšlenky jistě vedou k zamyšlení, ale mě samotnou jako studentku zabolely. Studenti nejsou jen pakáž zajímající se o oblečení či jejich instagramové účty. Byla bych tedy ráda, kdyby starší dokázali otevřít oči a nezmenšovat problémy životního prostředí jen proto, že se stávkou nesouhlasí.

Špatné reakce mě na tolik rozhodily, že jsme se s mojí spolužačkou Veronikou Polcarovou rozhodly zeptat na názor pražských obyvatel. Návštěvníkům smíchovského Cross café jsme položily tři otázky, a to, jestli vůbec vědí o páteční akci, jestli se sami o životní prostředí zajímají a co si myslí o stávce studenstva. Šest z deseti tázaných dobře vědělo o studentské aktivitě. Jen ale pouze dva návštěvníci nám uvedlo konkrétní příklady své ekologické činnosti. Zbytek se většinou bál změn klimatu, ale řekli, že mají víc starostí, než je životní prostředí. Na samotnou stávku se všichni respondenti dívali pozitivně, ocenila zájem studentů a řekla, že je dobré, že se o této problematice více mluví. Náš výzkum mě tedy velice potěšil. Já sama jsem se stávky účastnila a musím říct, že ať si tvrdí, kdo chce, co chce, lidé o nás studentech mluví. A třeba jim tato stávka dokáže vnuknout aspoň nějaký zájem o ochranu naší planety.