Hra o trůny

30.05.2019

Co vše nám přinesl konec Hry o trůny?

Seriálový fenomén Hra o Trůny došel ke svému ke svému konce. Poslední osmá série se ale dostala pod ostrou palbu kritiky. Fanoušci si stěžují hlavně na urychlení děje, nelogické chování postav či vybočení postav z jejich původních charakteristik.

Seriál produkuje společnost HBO již od roku 2011, za 8 let své existence si tak získal miliony příznivců po celém světě. Snímek se po celou dobu vymykal výjimečnými zápletkami, nečernobílými postavami či unikátní výpravou. Jeho největší síla vždy ale byla jeho neotřelost a surovost Od smrti Eddarda Starka diváka udržuje ve strachu a ukazuje mu, že každý může kdykoliv zemřít.

Poslední osmá série, která se točila celé dva roky, se tedy nesla na vlně velkého očekávání. Ta ale bohužel nebyla pro mnohé naplněná. Během šesti epizod jsme se stali svědky ukončení veškerých dějových linek, jež si podle fanoušků zasloužili více. Sám autor knižní předlohy Píseň ledu a ohně George R. R. Martin se ale tvůrců seriálu zastává. Na svém blogu píše, že nikdo by nedokázal dovést seriál během šesti hodin zdárně do konce.

Autor přestal na seriálu spolupracovat po ukončení 4. série, kdy děj seriálu předběhl děj knihy. Martin ale zatím další dvě knihy nedokončil, na blogu však slíbil, že budou brzy napsány. A jeho konec? Napsal, že bude a zároveň nebude stejný, jelikož v jeho díle známe více postav, jež se pro jeho ukončení klíčové.

Jeho slova ale nic nemění na pobouření fanoušků. Petici pro přetočení poslední série podepsalo již přes milion lidí a tvůrci budou tedy muset hodně přemýšlet, zda odvedli se snímkem dobrou práci.

Já sama se domnívám, že poslední série si žádala určitě více prostoru než šest epizod. Většina postav si nezasloužila jejich rychlé ukončení. Vždyť přeci některé převratné změny charakterů trvaly necelých 15 minut. Budu tedy asi muset čekat na konec autora knih, který nám snad dá více odpovědí.

Nic to ale nemění na tom, že HBO přineslo na obrazovky unikátní sérii. Jedna řada by tedy neměla nic změnit na celkovém dojmu ze snímku. Během osmi let jsme byli svědky srdcervoucích scén, které jen tak někdo znovu nezopakuje. A proto tedy oceňme práci producentů a doufejme, že autor knih nám přinese mnohem lepší zpracování závěru.