Ahoj!

17.02.2025

Zdravíčko, tady Loli!

Za 1. Ano, píši česky, což je poprvé tady na GPJP stránkách. Proč? Odpověď je jednoduchá: prostě jsem chtěla změnu a je to fajn pocit psát v rodilém jazyce, byť mám pocit, že je má gramatika a syntax horší, než v angličtině, haha (omluvte mě).

Vítám vás u mé další sekce (ze čtyř existujících), kde se budu věnovat dosti širokému odvětví, a tím jsou MINERÁLY. Pro mě osobně je svět minerálů fascinujícím tématem, kde se dozvídám spoustu působivých věcí a informací. Možná si teď říkáte: "Haha, dobrý vtip, takže tady budeš mlít o šutrech, no to je paráda…", ale vydržte, dejte mi šanci vás vyvést z omylu a prokázat, že minerály mají jak svůj význam v přírodě, tak jsou i schopny poskytovat benefiční účinky pro zdraví a mentální pohodu člověka samotného.

V následujících sekcích se již budu soustředit na konkrétní minerály. Očekávejte okolo 4 až 5 separátních článků, z nichž každý bude věnovaný jednotlivému vybranému minerálu. Asi to budou minerály, které mám osobně mezi oblíbenými (ne, že bych nějaké neměla), a se kterými mám i vlastní zkušenost, či mám nějaké přímo doma :)

Ještě mě tak napadá - a to proto, že jsem si tím sama do nedávna nebyla jista -, že bych mohla střídmě vysvětlit rozdíl mezi "minerálem" a "kamenem", což jsou dva termíny, které mohou být často zaměňovány. Takže, "minerál" je je přírodní, anorganická látka s určitou chemickou strukturou a fyzikálními vlastnostmi, např. křemen, křišťál..., kdežto "kámen" (neboli "hornina") je z chemického hlediska sloučenina více minerálů, případně organických látek, tudíž je i vice komplexní, např. žula, vápenec... Zkrátka a zjednodušeně, minerál může být považován za základní stavební jednotku kamenů/hornin, které obsahují více minerálů.

A proč je minerál anorganická látka, ale kámen může obsahovat jak anorganické, tak i organické látky? Zkrátka proto, že kdejaký minerál je čistě anorganická látka, jenž není tvořena živými organismy - proto "anorganická." Na druhou stranu, kámen, jakožto sloučenina může být tvořena jak anorganickými (neživými) látkami - minerály -, tak i organickými (živými) látkami, třeba zbytky živočichů nebo rostlin.

Tak doufám, že jsem vás tím pro začátek moc nezmátla a nerozhodila. Těšte se na další, již soustředěné články 😊

Zatím ahoj a opatrujte se!