Colours of Ostrava 2022

25.09.2022

Po dlouhých třech letech se vrátil hudební festival Colours of Ostrava na scénu. Vydejte se zpět do července letošního roku a poznejte, jaké to bylo, a co se hodí vědět před tím, než se na Colours vydáte. 

Je možné, že jste o Colours v životě neslyšeli. Ve zkratce to je největší hudební festival v České republice. Účastní se ho kolem čtyřiceti až padesáti tisíc diváků, a tento rok nabídl více než 350 programových bodů. Bylo zde 12 stageí a dalších 8 převážně přednáškových. Už od roku 2012 se akce koná v areálu dolní Vítkovice v Ostravě. Samotný areál je tedy pastva pro oči svými obrovskými budovami s dlouholetou průmyslovou historií. Do pádu komunistického režimu se zde vyrábělo zpravidla železo. 

Colours 2022

Fanošci hudby to posledních pár let neměli jednoduché. Pandemie zamezila konání se nespočtu koncertů a hudebních festivalů. Colours of Ostrava nebyly žádnou vyjímkou. Já osobně jsem měl koupený lístek už od letních prázdnin 2019, takže jsem doopravdy celé ty tři roky čekal, a nakonec se dočkal. Čekání přineslo nejen nesmírnou radost z toho, že už konečně festival proběhne, ale také i velké očekávání. 


Ročník 2022 odstartoval nevalnou zprávou, jež proběhla medii. Šlo o plastové kelímky, které tento rok nebyly vratné. Co se nestalo, lidé nemuseli platit zálohu, a tak vyhazovali kelímky do nejbližších košů, které rozhodně ne vždy byly ty na plast. Nebo v horším případě kelímky nechali na zemi a ideálně ho ještě rozšlapali. Areál byl přeplněný plastem. Ale proč se festival vrátil o roky zpět, když už normálně vratné kelímky v předchozích letech využíval? Organizátoři prohlásili, že důvodem má být hygiena. V pátek jsem se účastnil přednášky Wima Hofa alias ledového muže. Wim Hof se proslavil především svou koupelí v kostkách ledu. Tu mu na festivalu také zařídili. Káď plnou ledu mohli navštívit dobrovolníci z publika. Hygiena nehygiena, káď nakonec skončila uprostřed stánků s jídlem, kde se měl možnost smočit i zbytek Ostravy. Nebo alespoň namočit ruce pěkně před jídlem. 


Co se týče programu, tak tři největší headlineři byli: The Killers, Twenty One Pilots a Martin Garrix. Což jsou opravdu jména světového měřítka. Osobně bych vypíchl Twenty One Pilots. Nejsem úplně nejobjektivnější osoba, jelikož Twenty one pilots je jedna z mých nejoblíbenějších kapel. Avšak je pravdou, že předvedli nejlepší show. Nepočítám Martina Garrixe stejně jako všechny interprety posledního dne fetivali, protože to už jsem na festivalu nebyl. Proto je důležité zmínit, že show Martina Garrixe měla velmi dobrý ohlas. Dále se mi velice líbilo vystoupení LP a Franz Ferdinand, kapelu kterou jsem zase po letech objevil. Díky tomu, že je festival multižánrový, jsem měl šanci si poslechnout také spoustu hudebních interpretů, které jsem do té doby neznal. Příjemně mě překvapila česká zpěvačka Annet X a britský zpěvák Joel Culpepper. Stojí za poslech. 

Pro ty z vás, co mají intelektuální sklony, jsou zde také přednášky a workshopy. Ačkoli bych dříve neřekl, že na festival patří přednášky, tak musím uznat, že jsem si jednu opravdu užil. A i kdyby nic jiného, tak hodina odpočinku od hudby vám taky prospěje. 


Co se hodí vědět

Připravte se na pár náročných dní. Pokud chcete vidět opravdu vše a využít lístky do posledního centu, nebude to jednoduché. První problém jsou vzdálenosti, jelikož kamkoli chcete, musíte po svých. Areál je dost prostorný a stage jsou od sebe daleko. Denně jsme ušli minimálně 15 km. Navíc většinu času stojíte. A za druhé časový posun. Který není spojen ani tak s polohou Ostravy, jako spíš s jejím nočním životem. Chcete-li vidět Martina Garrixe, holt budete muset čekat do půl jedné. Člověk pak vstává s obědem, na což jsou sice moji vrstevníci poměrně zvyklí, ale zkuste si to čtyři dny v kuse. Na druhou stranu, když si dopřejete spánek o něco dříve, máte pak ráno čas, protože festival začíná až kolem poledne. Doporučuji si alespoň jeden takový den vyhradit, a podívat se na Ostravu jako takovou. Nebudu zastírat, že mě Ostrava překvapila. Je to vcelku velké a moderní město, které stojí za to vidět a to i mimo festival. 


Je třeba počítat s tím, že Colours má opravdu spoustu fanoušků. Žije tím celá Ostrava. Proto začněte řešit bydlení dostatečně včas.  Samozřejmě si můžete vybrat jakýkoliv hotel, ale nejvíce lidí volí kempování. Samotný festival poskytuje svůj kemp. My jsme v tomto kempu spali a nemůžu si na nic stěžovat. Festivalový kemp má tu výhodu, že je od areálu nejblíž. I tak vám potrvá přes 20 minut, dostat se z kempu do areálu a naopak. Ale stále je to nejrychlejší možnost. V noci tu byl klid. K ránu byly slyšet továrny, ale ne nijak zvlášť. Pokud se rozhodnete pro festivalový kemp, ještě máte dvě možnosti. Kempy vám poskytují vlastní stany a je na vás, jestli zvolíte kemp s normálními stany, nebo s těmi většími. My zvolili ty větší. Představte si je jako o něco menší jurty s nafukovacími postelemi pro každého člena. Místo na věci a klidný spánek se vyplatí. Mohu jen doporučit. Znovu zdůrazňuji, že je důležité řešit tyto věci, co nejdříve. A to i tak banální věci, jako je třeba lístek na vlak.  

Měl jsem tu možnost si Colours užít i s VIP vstupem. Stojí to za to? Pokud nevíte, co s penězi, určitě. Máte lepší záchody, rychlejší vstup, a před největší stageí stojí dvoupatrový stan se sezením. Z něho je navíc na největší stage vidět. Studenti nemají většinou peníze na rozdávání. Já VIP vstup dostal darem, ale osobně bych si peníze vyhradil spíše na lepší bydlení než VIP vstup. Pro představu běžná cena lístku je 3299 Kč, zatímco cena za VIP je 7990. Je to velký rozdíl.


Zhodnocení

Pro mě byly Colours zážitek už jen proto, že jsem zde byl poprvé. Čekal jsem na to dlouho. Nemůžu ale porovnávat s předchozími ročníky, o kterých jsem slyšel, že byly lepší. Víc stageí, větší areál, lepší interpreti, a navíc s vratnými kelímky. Sice tuto otázku opravdu nemůžu objektivně zodpovědět. Ale můžu s čistým svědomím říct, že to stojí za to. Určitě musíte mít rádi objevování neznámých interpretů. Malé stage byly kolikrát lepší, tím jak byly útulné. Pak se ale přesunete na hlavní stage, kde vám zahrají twenty one pilots v celé své kráse. Netvrdím ani nevyvracím, že tohle byly nejhorší Colours za posledních pár ročníků. Ale i tak to bylo něco, co by měl každý zažít minimálně jednou za život.  


Nakonec bych vám dal pár tipů, které sice nejsou nutné, ale mohou vám Colours o dost zpříjemnit:

  • Naplánujte si program - umět logisticky naplánovat, kdy se přesunout na jakou stage, není úplně jednoduché. I s ohledem na vzdálenosti si zkuste udělat denní plán.
  • Naposlouchejte si interprety - s plánováním na koho vlastně jít, vám pomůže váš vlastní názor. Poslechněte si alespoň dvě písničky interpretů, kteří vás zajímají.
  • Špunty do uší - Festival je dlouhý a hudba je slyšet všude po areálu. Proto je dobré mít po ruce špunty do uší, ať alespoň na chvilku můžete být v klidu. Anebo si je vemte přímo na poslech, zvuk bývá až ochromující jste-li vepředu.
  • Alespoň jednou dopředu - možná vám přijde zbytečné stát před prázdnou stageí, jen abyste byli opravdu vepředu. Chyba! Udělejte si čas a vystůjte si ďůlek na vašeho nejoblíbenějšího interpreta. Stojí to za to!