Dvakrát rozvažuj jednou vysazuj

19.05.2021

Nedávno proběhla další přednáška fluorescenční noci, která se věnuje různým biologickým tématům, tato přednáška se týkala umělého vysazovaných květnatých luk. Přednášku uvádí bioložka Kateřina Štejnarová z oboru invazní ekologie. 

V přednášce se dozvíte, jaké invazivní druhy rostlin se vyskytují na našich loukách, jako například Sluncovka kalifornská. Také paní bioložka vysvětluje, proč lidé kupují najednou tolik sázících směsí, a že je to také kvůli hmyzímu armagedonu - většího a většího úbytku hmyzu, který se dostal do povědomí díky médiím. Poté se v přednášce dále dozvíte, že také můžete pomoci přírodním loukám, díky vašemu pozorování rostlin, které na louce naleznete a následně jejich název biologům prostřednictvím emailu sdělíte. 

Chcete-li, vysaďte si také správně a hlavně nezávadně louku vlastní, díky směsím regionálním. Nepožívejte hlavně osevní směsi, pod názvy jako, plzeňská louka, louka starých časů apod., tyto osevní směsi dělají velký nepořádek v přírodní krajině a mění genetickou strukturu místních rostlin. Dále vám také paní bioložka řekne, na co si dát pozor, např. na hnojení, a jaké rostliny jsou díky umělému vysazování invazních druhů rostlin chráněné, jako jeden z našich nejohroženějších původních druhů Suchokvět roční.    

                                                                                                                          Šimon Petránek


Odkaz na přednášku Fluorescenční noci: https://www.youtube.com/watch?v=YHL2-EE9xvA